Häng med på Grand Prix! En fartfylld utmaning där nya pass i Spinning och Indoor walking presenteras i fem olika etapper under året. Ett perfekt sätt att hitta variation i träningen och sätta en rutin som håller i längden.
Fart, peppande musik och varierade träningsupplägg. Det är ingredienserna när Friskis nu presenterar Spinning Grand Prix och IW Grand Prix, två träningsnyheter som bjuder på överraskningar under hela året.
– Precis som Grand Prix-serier inom annan typ av sport handlar det här om att köra olika etapper fördelade över året. Två under våren, en under sommaren och så två till i höst, säger Helen Eriksson, träningsutvecklare på Friskis&Svettis.
Vilken etapp som är aktuell kommer att synas i schemat.
– Självklart kan du välja att haka på enstaka etapper i utmaningen eller också hänger du med hela vägen in i mål, du bestämmer, säger Helen Eriksson.
I varje etapp ingår också en fysdel med kompletterande styrke- och rörlighetsträning som kan köras i anslutning till spinningpasset. Tillsammans i grupp eller på egen hand med träningsappen Friskis Go.
– Det stora priset, Grand Prix, är varierad träning som håller i längden. Alltid på ditt sätt, utifrån dina förutsättningar, säger Helen Eriksson.
Grand Prix kommer till Friskis Ängelholm 2023. Spana in schemat här eller i appen Mitt Friskis!